Zamyslete se nad sebou: ,,Opravdu musím jíst maso, nosit kožichy a používat výrobky testované na zvířatech?" Nepodporujte vraždění a týrání zvířat!

Jak můžeme bez pokusů na zvířatech zvítězit nad AIDS?

23. dubna 2009 v 20:08 |  Vivisekce
Za posledních 20 let utratili vědci biliony dolarů v marné snaze infikovat laboratorní zvířata virem HIV. Přesvědčení, že pokusy na zvířatech nás dovedou k objevení léku proti AIDS, když nejsme schopni "vyprodukovat adekvátní zvířecí model" viru HIV, je naprosto naivní a zcestné. Mnoho lidí nakažených virem HIV, jejichž životy pomalu vyprchávají, aktivně vystupuje proti pokusům na zvířatech a ztrátě drahocenného času a peněz.

Investice do výzkumu AIDS na zvířatech jsou nákladné, zbytečné a pacienti s AIDS zůstávají nemocní. V každém případě zvířata nejsou našimi jedinými "zkušebními objekty" pro rozvoj léčby a vakcín proti AIDS. Až 34 milionů lidí po celém světě je nakaženo virem HIV. Krev pacientů postižených AIDS nadále zůstává tím nejcennějším zdrojem poznání a jedinou cestou ve výzkumu HIV a objevování protilátek.

Převážná většina znalostí o nemoci, které máme dnes k dispozici, pochází z výzkumu lidských krevních buněk metodou in vitro. Virus HIV v lidském organismu napadá především buňky imunitního systému, zejména T lymfocyty nesoucí receptor CD4, v nichž se množí, později je i zabíjí a snižuje tak jejich počet v těle napadeného člověka. Významný pokles počtu bílých krvinek, které hrají důležitou úlohu v obranyschopnosti lidského organismu, vede k selhávání imunity a rozvíjí se v onemocnění AIDS (zdroj: Státní zdravotní ústav).

Receptory mohou být velmi charakteristické u různých druhů a někdy se odlišují i vně druhu, což vysvětluje, proč šimpanzi a dokonce někteří lidé, jejichž lymfocyty T jsou viru HIV vystaveny se nikdy nerozvinou do AIDS.

Lidé, u kterých se virus HIV nerozvinul do nemoci AIDS, nabízejí vynikající zdroj pro porozumění určitých způsobů zneškodnění nemoci. Vědcům se již pomocí epidemiologie a in vitro metod podařilo izolovat lidský gen, který je pravděpodobně zodpovědný za imunitu. Přestože zastánci pokusů na zvířatech tvrdí, že AZT (azidothymidin) a další léky na prevenci AIDS byly objeveny při pokusech na zvířatech, pohled do historie vývoje těchto léků dokáže opak. Za rozvojem léků na virus HIV a zatím neúspěšnému úsilí pro nalezení účinné vakcíny stojí údaje z výzkumu nakažených lidí. AIDS zabíjí člověka na molekulární úrovni a právě na této úrovni je nutno AIDS studovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Chcete aby byl zákaz všech pokusů na zvířatech?

Ano
Ne
Je mi to jedno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.