Zamyslete se nad sebou: ,,Opravdu musím jíst maso, nosit kožichy a používat výrobky testované na zvířatech?" Nepodporujte vraždění a týrání zvířat!

Krev zbarvila sníh rudě, v Kanadě začal lov tuleňů

22. dubna 2009 v 0:18 | www.novinky.cz |  Kožešiny
Navzdory neustávajícím protestům ochránců zvířat, začala v úterý v Kanadě sezóna lovu tuleňů. Lovci mají letos povoleno zabít 280 000 tuleňů, což je o 5000 více kusů než loni. Mluvčí kanadského ministerstva rybolovu a oceánů řekl, že do ledových vod Zálivu svatého Vavřince za lovem tuleňů vyjelo asi 20 lodí a že se tato zvířata loví i z pevniny.


Začátek lovné sezóny přišel tři týdny poté, co jeden z výborů Evropského parlamentu schválil zákaz dovozu výrobků z tuleňů do evropské sedmadvacítky. Výjimku ale dává kanadským domorodým Inuitům, kteří by s nimi mohli obchodovat za kulturními, vzdělávacími nebo obřadními účely. Zákazu musí ještě dát zelenou celý Evropský parlament a jednotlivé státy EU.

Loď se plní ulovenými tuleni.
Loď se plní ulovenými tuleni.

Ochránci zvířat tvrdí, že lov tuleňů je nehumánní a dá se jen obtížně kontrolovat. Ohrožuje podle nich populaci těchto zvířat a lovcům samotným nepřináší velké zisky. Kanadské úřady naopak říkají, že je pod dobrým dohledem, je vůči zvířatům citlivý a že pro rodiny rybářů, zasažené úbytkem tresek, představuje dodatečný příjem.

Lovec tuleňů háže na hromadu další úlovek.
Lovec tuleňů háže na hromadu další úlovek.

Kanadské ministerstvo rybolovu počet tuleňů grónských odhaduje na 5,6 miliónu. V 70. letech populace těchto savců čítala asi 1,8 miliónu kusů. Jejich počet se zvýšil poté, co se začal kontrolovat jejich lov.
Lovci tuleňů prodávají jejich kožešiny výrobcům oděvů zejména v Norsku, Rusku a Číně, využívá se také tuk těchto zvířat.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nosíte pravé kožichy?

Ano
Ano, ale přestanu
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.