Zamyslete se nad sebou: ,,Opravdu musím jíst maso, nosit kožichy a používat výrobky testované na zvířatech?" Nepodporujte vraždění a týrání zvířat!

Léky

23. dubna 2009 v 15:39 |  Vivisekce

Eraldin

Způsobuje oslepnutí, bolesti břicha, bolesti kloubů a vznik nádorů Opren: 3.500 obětí bylo postiženo těžkými vedlejšími účinky jako je poškození kůže, očí, potížemi s krevním oběhem, poškozením jater a ledvin. 70 lidí zemřelo.

Fialuridin

Protivirový lék, způsobil poškození jater u 7 z 15ti lidí. 5 z nich nakonec zemřelo a u dvou byly nutné transplantace jater. U sviště se lék ale osvědčil.

Flosint

Způsobil smrt 7 lidí.

Chloramphenicol

Způsobuje smrtelná onemocnění krve

Opren

Lék, který byl svým výrobcem, farmaceutickým obrem Eli Lilly, velice vychvalován jako nový "zázračný lék" na léčbu artritidy. V Británii byl stažen z trhu poté, co způsobil 61 úmrtí a 3 500 hlášených nežádoucích účinků. Podle zprávy v New Scientist jsou odhady mnohem vyšší.

Osmosin

vedlejší účinky u 650 lidí. 20 zemřelo.

Thalidomid

Od 50. let 20. st. do začátku 60. let. 20. st. byl ve 48 státech používán jako uklidňující (sedativum) a uspávací látka (hypnotikum pro těhotné ženy. Pak byl zákázán, protože se ukázalo, že se jedná o
silný teratogen. Předchozími testy na dobrovolnících toto nebylo zjištěno. Narodilo se 12 000 postižených dětí bez nohou, rukou, uší, apod. Způsoboval především tzv. fokomelii, při které se nevyvine střední část paže, a tak prsty vyrůstají v podstatě přímo z ramene. V Československu ani v USA se neprodával.

Vioxx

Pomohl miliónům a vydělal miliardy. Pak začal zabíjet. Jaká je historie léku proti bolesti "nové generace"? Jakým způsobem léčil a zabíjel?

Respekt 39/2006 v článku O svůj infarkt se suďte doma komentuje nízké finanční částky za odškodnění českých pacientů. Jako nadějné blýsknutí se na lepší časy považuje budoucí soudní spory o odškodnění údajného poškození zdraví po použití léku Vioxx. Jaké je ale pozadí celé causy Vioxx?

Příběh (ne)obyčejného léku
Když 30. září 2004 oznámil farmaceutický gigant Merck stažení léku Vioxx, běžní lékaři byli udiveni. Lék proti bolesti nové generace byl vlajkovou lodí firmy, které vydělával každoročně 2 miliardy dolarů. V té době ho užívalo přes 20 miliónu Američanů. Po pěti letech na trhu byl etablovaný zázračný lék považován za apoštola nového vývoje léků podobného složení, tedy léků účinně působících na bolest, ale s minimem nežádoucích účinků. Zázrak se ale nekonal a firma stáhla svůj nejúspěšnější lék ze dne na den.
Lék proti bolesti Vioxx patří do skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID, nonsteroidal anti-inflammatory drugs). Do této skupiny patří také populární české analgetikum Ibalgin (ibuprofen). Tyto léky snižují produkci určitých enzymů, tzv. prostaglandinů, které se nachazejí v místě poškození tkáně (úraz) nebo zánětu. Prostagladiny mají ale i ochrannou funkci na sliznici (vnitřní plocha) žaludku a dalších orgánů trávicího traktu. Proto má např. Ibalgin vyšší riziko krvácení do trávicího traktu, vzniku různých vředů a bolestí žaludku nebo dvanáctníku.
V roce 1991 byly objeveny dvě formy enzymů tvořících prostaglandiny. Dle tehdejších názorů byla "hodná" cyclooxygenáza-1 (COX-1) odpovědná za vznik "užitečných" prostaglandinů trávicího traktu. Podobně pozitivně působila i při shlukování krevních destiček, např. při zástavě krvácení. "Zlá" cyclooxygenáza-2 (COX-2) tvořila "bolestivé" prostaglandiny úrazů a zánětů. Na základě těchto výzkumů začaly farmaceutické firmy vynalézat lék nové generace. Působil by jen proti bolesti, ale neovlivňoval by trávicí trakt nebo srážení krve (tzv. COX-2 selektivní inhibitor). Tak se zrodil lék nové generace - Vioxx (rofecoxib).
Výzkum cyklooxygenáz ale pokračoval dál. Byla objevena doplňková, ale důležitá role COX-2 v srdci, mozku, plicích a ledvinách. Co je v cause Vioxx nejdůležitější, objevilo se, že COX-2 rozšiřuje cévy a působí proti tvorbě krevních sraženin. Tento důležitý mechanismus používá organismus např. proti srážení krve v cévách srdce (infarkt) nebo mozku (mrtvice). Vioxx tedy tento mechanismus spolu s bolestí zablokoval. A co více, "zbylá" COX-1 mohla při nedostatku COX-2 dokonce velmi zvýšit riziko ucpání těchto důležitých cév. Velmi důležité byly tyto nežádoucí účinky u lidí již nemocných nebo s velkým rizikem vzniku těchto chorob (např. kuřáci). Nežádoucí účinek se dále zvyšoval při dlouhodobém užívání léku. Naproti tomu u "zdravých" lidí se tyto účinky nemuseli vůbec projevit.

Nedokonalý, ale náš
Tyto nové poznatky o mechanismu účinku cyklooxygenáz měla údajně firma Merck již v roce 1996, kdy lék úspěšně testovala na zvířatech. Firma také věděla, že nový lék nebude takový trhák, hlavně co se týká slibované bezpečnosti ve vztahu k trávicímu traktu. V roce 1998 lék povolila FDA (Food and Drug Administration, americký ústav pro kontrolu léčiv) a v roce 1999 vstoupil Vioxx na americký trh. Firma si od nového léku hodně slibovala. Američané utratí ročně miliardy dolarů za léky proti bolesti a Merck chtěl získat část tohoto koláče. Firma začala Viox prezentovat jako zázračný nový lék a s tímto vychavalováním pokračovala i po objevení důkazů o negativních účincích u osob s poruchou srdce a cév.
Odborná diskuse o nežádoucích účincích Vioxxu se vedla několik let. Na jedné straně stáli vědci s varovným prstem, na druhé straně firma Merck se "svým" komerčně úspěšným lékem. Podle některých komentářů na internetu firma vědomě manipulovala odbornými studiemi a potlačovala varovné názory odborníků. Toto se ale bude muset ještě prokázat. FDA dokonce nařídila v tomto smyslu změnu příbalového letáku.
Vioxxu zlomila vaz odborná studie, která paradoxně ani nesledovala účinek léku na bolest. Během studie se ale objevilo tolik případů srdečního onemocnění, že byla studie zrušena. Firma musela vyložit karty a lék neprodleně "potopit".

Konec bez happyendu
Důsledkem celé causy jsou žaloby desítek tisíc pacientů žádajících odškodnění v celkové výši desítek miliard dolarů.

Zomax

antireumatikum, způsobil úmrtí 14 lidí a mnoho dalším způsobil utrpení.


V protikladu se vyskytují látky, jež jsou smrtelné pro zvířata, ale na člověka mají pozitivní účinky:

Penicilin: pro člověka antibiotikum, ale smrtelný pro morčata Digitalis: prostředek pro léčbu srdce, u psů vyvolává vysoký krevní tlak
Chloroform: prostředek určený pro narkózu. Pro psy jedovatý.
Morphium: uklidňující pro člověka a krysy. U koček a myší vyvolává nekontrolovatelné vzrušení.
Aspirin: vyvolává znetvoření plodu u krys, myší, opic, morčat, koček a psů. Pro člověka jeden z nelépe snášených léků bez teratogenního (plod znetvořujícího) efektu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Chcete aby byl zákaz všech pokusů na zvířatech?

Ano
Ne
Je mi to jedno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.