Zamyslete se nad sebou: ,,Opravdu musím jíst maso, nosit kožichy a používat výrobky testované na zvířatech?" Nepodporujte vraždění a týrání zvířat!

Situace v Evropě

19. dubna 2009 v 17:57 | www.protisrsti.cz |  Kožešiny
Evropské kožešinové farmy jsou pod značným tlakem veřejnosti i zákonodárců. Chovné podmínky na kožešinových farmách jsou z etologického hlediska naprosto nevyhovující. Z tohoto důvodu mnoho evropských států přijalo právní předpisy, které zpřísňují standardy pro chov kožešinových zvířat, nebo přijímají úplné zákazy chovu kožešinových zvířat. Lov do pastí je v EU zakázán!

Zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat platí v následujících zemích: ve Velké Británii (Anglii, Skotsku, Walsu - od r. 2003), v Rakousku (od r. 2005) a v Chorvatsku (od r. 2007 s 10letým přechodným obdobím).
Částečný zákaz chovu některých druhů tzv. kožešinových zvířat platí v Holandsku (od 1. 4. 2008 zákaz chovu lišek a činčil; zákaz chovu norků se bude v Parlamentu projednávat v letošním roce).

Nepřímý zákaz formou legislativních opatření a standardů mají:
Bulharsko (v současné době zde nejsou žádné farmy s tzv. kožešinovými zvířaty, od r. 2006 úřady ani nepovolují vznik nových; platí zákaz chovu divokých zvířat uvedených na seznamu BU Biodiversity Act and CITES ); Švýcarsko (od r. 1981 platí pro divoká zvířata přísné standardy chovu, které chov tzv. kožešinových zvířat prakticky znemožňují; v současné době nejsou evidovány žádné liščí nebo norkové farmy); Itálie (od r. 2006 nařízení o obohacených klecích pro norky, od r. 2008 ještě přísnější standardy pro chov norků prakticky znemožňující chov; v současnosti nejsou evidovány žádné liščí farmy); Německo (v r. 2006 nařízení zpřísňující podmínky chovu - do 10 let musí mít zvířata několikanásobně větší klece vybavené podle jejich etologických potřeb, musí mít např. umožněné hrabání, norci musí mít k dispozici vodní nádrž a další speciální vybavení, což prakticky znemožňuje chov).

Omezení chovů zavedly státy: Švédsko (od r. 2001 zpřísněny standardy pro chov lišek, prakticky znemožňující jejich chov; od r. 2000 nezaznamenány žádné chovy lišek); Dánsko (od r. 2007 přísné standardy pro chov lišek, který je nyní ekonomicky nevýhodný, v praktické rovině se proto očekává ukončení chovu lišek); Srbsko (zákaz chovu divokých zvířat ze seznamu CITES v zajetí).

Další legislativa:
Zákaz obchodu s kočičími a psími kožešinami v celé EU
, který vstupuje v platnost 31. 12. 2008 (i ve Švýcarsku - zákaz importu).
Zákaz obchodu s tuleními kožešinami (Belgie, Holandsko a některé další země jej zvažují; Evropská komise o něm uvažuje v rámci celé EU).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nosíte pravé kožichy?

Ano
Ano, ale přestanu
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.