Zamyslete se nad sebou: ,,Opravdu musím jíst maso, nosit kožichy a používat výrobky testované na zvířatech?" Nepodporujte vraždění a týrání zvířat!

Proč se vůbec dělají pokusy na zvířatech?

16. května 2009 v 15:46 |  Vivisekce
Pokusy na zvířatech slouží firmám především jako zajištění rizika před nároky na náhradu škod ze strany konzumentů. Je to bohužel tak, že pokud bylo ve vývoji nového léku provedeno hodně pokusů na zvířatech, je výrobce tohoto léku ze zákona prakticky chráněn před postihem. "Tento lék byl hojně testován v pokusech na zvířatech a ohodnocen jako nezávadný." Tak jednoduše to funguje. I když byly v pokusech na zvířatech zjištěny vážné vedlejší účinky, je lék ve většině případů uveden na trh. Konec konců nejsou výsledky z pokusů na zvířatech přenositelné na člověka. Jediná podmínka, co se toho týče, je zmínka o možných vedlejších účincích v příbalovém letáku.

Hodně pokusů je zákonem předepsáno. Nové obsažené látky musí být nejdříve testovány v pokusech na zvířatech, protože se průmysl vehementně angažuje proti vývoji alternativních metod. Průmysl tvrdí samozřejmě opak, ale finanční investice do alternativních metod to dokazují. K tomu lze v hodně oborech využít již testované látky. 8000 látek pro kosmetické výrobky byly již testovány. Ale v době maximalizace zisků se jen málokterý výrobce zříká vývoje zdánlivě zázračných produktů. Dalším důležitým důvodem je závislost na úspěchu. V určitých okruzích stoupá křivka uznání s počtem provedených pokusů na zvířatech. V neposlední řadě jde i o vědeckou zvědavost. Ta se objevuje stále častěji v tzv. základním výzkumu. Otázka "Co se stane, když ... ?" láká mnohé výzkumníky. Každý člověk má v sobě tento vrozený pud zvědavosti, ale ne každý mu následuje týráním zvířat.

Jsou pouze dva důvody, proč být pro pokusy na zvířatech:

Buď se na nich hodně vydělává nebo se o nich málo ví.

Zvířecí experimenty chrání ohromná síť byznysů, jež mohla být vybudována |pouze díky nevědomosti lidí.

Patří sem:

Bezpočet dodavatelů tzv. laboratorních zvířat.

Stovky společností zajišťujících klece, krmiva, steliva, pokusná zařízení a vybavení, elektrody, skalpely, poutací prostředky a transporty zvířat.

Tisíce vivisektorů, jejichž zájmy spočívají v rozvoji kariéry prostřednictvím publikace jejich prací v lékařských a výzkumnických časopisech, a také v ohromných grantech na výzkum, které pocházejí od farmaceutického průmyslu.

Mnoho farmaceutických společností, |jejichž bilionové zisky jsou závislé na klamavosti |pokusů na zvířatech.

Bezpočet výzkumných institucí a univerzit, které z pokračujícího využití zvířat vydělávají. Někdy jsou financované přímo farmaceutikami, jindy výzkumnými charitami. Většina věhlasných výzkumných charit běžně financuje výzkumy používající zvířata. A nakonec, největší ze všech mecenášů, sám lékařský průmysl, jehož zisky spočívají ve stavu "neléčby".

Jak média udržují vivisekci při životě?:

Jak jsme již viděli, utajování a podvody jsou pro pokračování vivisekce nezbytné. Média se na těchto klamech nadšeně podílí. Vivisekčnímu průmyslu byl poskytnut pro svoji propagaci
prakticky neomezený vysílací čas a prostor v tisku.

naopak projev opozice byl omezen pouze na neúčinné morální argumenty, které v žádném případě nemohou obstát před falešnými tvrzeními provivisekční lobby. Příklon médií k vivisekci je pochopitelný. Zapnete- li televizi či otevřete noviny, uhodí na vás bezpočet reklam od výrobců, jejichž existence je na zvířecích testech závislá.

Kromě léčiv jsou zvířata používána v testování kosmetiky a barev na vlasy, benzínu, brzdové kapaliny a dalších automobilových látek, čistících prostředků, pracích prášků, herbicidů a pesticidů, dezinfekcí,zubních past a dalších produktů péče o tělo, barev, mořidel a rozpouštědel, potravních aditiv, syntetických sladidel a barviv a tisíců dalších chemických substancí, které mohou být pro člověka nebezpečné.

Média jsou závislá na reklamách chemického, farmaceutického a kosmetického průmyslu a ty jsou zase závislé na falešných zárukách "bezpečnosti", které jim poskytují zvířecí testy. Můžeme však najít i jiný důvod, proč média odmítají odhalit pravdu o pokusech na zvířatech. Britská antivivisekční asociace (BAVA), znepokojená zdánlivě neoblomnou propagací vivisekce na BBC před nějakým časem zjistila, že pro BBC pracuje pozoruhodné množství lidí se silnými zájmy ve vivisekci, a že několik z nich udržuje blízké vazby s vivisekčně orientovanou Research Defence Society. Podařilo se také zjistit, že Sir Christopher Bland, tehdejší předseda správní rady BBC, byl zároveň předsedou nadnárodní Life Sciences International, výrobce vybavení pro výzkumné laboratoře, z nichž mnoho provádělo výzkum na zvířatech. Sir Christopher a dva další vlastníci LSI získali 6 milionů liber za prodej LSI americké společnosti Thermo Instruments Systems.

Úloha politiků:

V roce 2004 bylo v dopise ministryně vnitra Caroline Flint poslanci Mikeu Hancock odhaleno, že vláda "nepověřila žádný formální průzkum platnosti experimentů na zvířatech, |a rozhodně tak neplánuje." Pokud nikdy nebyl proveden žádný průzkum toho, zda vivisekce funguje, nebo ne, měli bychom si položit otázku, proč ji vláda tak nadšeně podporuje? Vzpomeňme, v roce 2006 premiér Tony Blair veřejně podepsal internetovou petici na podporu vivisekce.

Byla vytvořena celá řada nových zákonů omezujících dříve legální nenásilné protesty, 150 tisíc liber od daňových poplatníků věnováno Oxfordské univerzitě na stavbu nové vivisekční laboratoře a údajných 100 milionů liber použito na stavbu výzkumných zařízení na různých místech v celé Británii.

Příčina by mohla být následující:
v roce 1997, šest měsíců po vítězství Labouristů ve volbách, byl jmenován miliardář David Sainsbury, jehož dary Straně labouristů od r. 1994 čítají 11 milionů liber, do Sněmovny lordů jako Lord Sainsbury. Od r. 1998 je ministrem vědy |a má značné investice v bio-technickém průmyslu, finanční zájmy v geneticky modifikovaných plodinách a blízké styky s lidmi z farmaceutického průmyslu.

Před několika lety byli Tony Blair a Lord Sainsbury hlasitými zastánci tehdy plánované laboratoře s primáty v Cambridge; Sainsbury ji dokonce prohlašoval za projekt "národního významu". Zastánci nové laboratoře byli opakovaně vyzýváni k poskytnutí důkazů, zda má výzkum na zvířatech jakýkoli význam pro lidské zdraví. Nic z toho předloženo nebylo a přesto, nepřekvapivě, byla diskuze uzavřena s tím, že pokusy na zvířatech musí pokračovat. Povolení pro stavbu laboratoře bylo nakonec zamítnuto, důležité je však poznamenat, že příležitost pro zastánce vivisekce dokázat před zraky veřejnosti pádné, na důkazech založené argumenty pro využívání zvířat ve výzkumu s ohledem na lidské zdraví, a umlčet jednou provždy své kritiky, se nekonala.


Důvod je jednoduchý: žádné takové důkazy totiž neexistují.
Přes všechno toto noblesní schvalování vivisekce v současné době přes 230 poslanců podepsalo rezoluci, vyzývající vládu k "podpoře nezávislého a průhledného vědeckého zhodnocení použití zvířat jako náhradu lidí v testech bezpečnosti léků a lékařském výzkumu". Proti rezoluci, když už jsme u toho, protestují mnozí vivisektoři a naléhají na poslance, aby ji nepodepisovali. Řekněte mi, čeho se ti vivisektoři bojí?

V červenci 2006 premiér Tony Blair zveřejnil zprávu nazvanou, "Ochrana veřejnosti před extrémisty za práva zvířat", kde se chvástá neopodstatněným tvrzením, že, "výzkum na zvířatech zachránil stovky milionů lidí";

tedy tvrzením v přímém kontrastu s fakty:
výzkum na zvířatech je totiž zodpovědný za utrpení a smrt nesčetně lidských osob. Důvod tohoto nehorázného přehlížení pravdy je odhalen v samotné Blairově zprávě, kde tvrdí, že exporty britského farmaceutického průmyslu za předchozí rok dosáhly dvanácti miliard liber. Zpráva dokládá velmi blízké vztahy mezi současnou britskou vládou a tímto průmyslem a také to, jak se vláda za každou cenu snaží tento průmysl chránit znemožněním všech forem dříve legálních protestů.

V následujícím roce budou trpět a zemřou v britských laboratořích další 3 miliony zvířat v experimentech, které jsou stejně zbytečné jako kruté, a také tisíce lidí padnou za oběť falešné metodě vivisekce. Každý z nás má možnost změnit podobu medicíny kde soucit, skutečná věda a skutečný zdravotnický systém nahradí klamné praktiky experimentů na zvířatech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Chcete aby byl zákaz všech pokusů na zvířatech?

Ano
Ne
Je mi to jedno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.