Zamyslete se nad sebou: ,,Opravdu musím jíst maso, nosit kožichy a používat výrobky testované na zvířatech?" Nepodporujte vraždění a týrání zvířat!

Evropská komise přijala alternativní metodu nahrazující krutý test na králících

3. prosince 2009 v 21:12 | www.pokusynazviratech.cz |  Vivisekce
Evropská komise minulý týden přijala první pozměňovací návrh k nařízení o testování chemických látek (REACH). Nařízení bylo změněno v tom smyslu, že dvě již platné testovací metody byly aktualizovány a čtyři nové byly přidány. Patří k nim i nová testovací metoda in vitro, která napomůže snížení počtu zvířat, používaných k testování dráždivosti kůže V současnosti jsou k těmto účelům nejčastěji používáni králíci. Znamená to, že králíci již nadále nemohou být ke zjišťování dráždivosti chemických látek, biocidů a kosmetiky využíváni.

Alternativu ke zmíněnému testu dráždivosti kůže na králících představuje metoda in vitro, která používá kůži darovanou lidskými dobrovolníky. Je k dostupná pod komerčními názvy EpiSkin, EpiDerm a SkinEthic.

Tento pozměňovací návrh k nařízení o testování chemických látek na zvířatech, přijatém v květnu 2008, vychází ze závazku Evropské komise zrychlit dostupnost alternativních testovacích metod. Nařízení REACH (registrace, hodnocení a povolování chemických látek) určuje kritéria, podle nichž se bude určovat, zda jsou běžně používané chemické látky nebezpečné pro zdraví lidí a životní prostředí a zda vůbec spadají pod regulaci v rámci nařízení REACH . Také ostatní legislativa zabývající se kosmetikou, čistícími prostředky a biocidy využívá testovacích metod, stanovených v tomto nařízení. Změna vstoupí v platnost tři dny po svém zveřejnění v Úředním věstníku.

Organizace na ochranu zvířat se dlouhou dobu snažily Evropskou unii přesvědčit k tomu, aby přijala tuto novou metodu testování dráždivosti kůže, jejíž platnost schválilo Evropské centrum pro validaci alternativních metod (ECVAM) již v dubnu 2007. Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) vítá, že se tak nyní stalo, nicméně je zklamána, že Evropské unii trvalo dva roky, než přijala tuto schválenou a lehce dostupnou alternativu a zařadila ji do evropské legislativy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáte kosmetiku testovanou na zvířatech?

Ano
Ne
Ano, ale přestanu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.